Pan zlitował się nad nią i rzekł do niej: «Nie płacz!» (Łk 7, 13)

Czego uczy mnie moje ciało?

W stanie błogosławionym. Ja i Ireneusz W stanie błogosławionym. Ja i Ireneusz fot. Emilia Jaworska

Bez ciała niejednokrotnie byłoby mi łatwiej. Ciało potrzebuje uwagi, często nieproszone wtrąca swoje trzy grosze, nie zawsze zgrywa się z moim wnętrzem, ogranicza mnie, czasem odmawia posłuszeństwa i prowadzi tam, gdzie wcale nie chcę. Co więcej, zmusza mnie do tego, by o nie dbać, by je przystrajać, by je pielęgnować, by o nim pamiętać. Zdecydowanie życie duchowe byłoby prostsze, choć nie wyobrażam sobie, jakie by ono mogło być.

Muszę jednak ciału wyrazić też pewną wdzięczność – dzięki niemu poznaję świat, komunikuję się, doświadczam ciepła słonecznych promieni, orzeźwienia wody i pełnego radości zmęczenia w tańcu. To dzięki niemu mogę odczuwać bliskość innych osób, to ono pozwala czasem ukryć najgłębsze myśli, osłaniając wrażliwe wnętrze niby-parawanem. Dzięki ciału jestem widoczna, rozpoznawalna, wtopiona w czasoprzestrzeń.

Moje ciało i dialog z nim nie jest jednak wciąż zakończony. Precyzja, z jaką jestem kształtowana i wychowywana przez własną cielesność, zdumiewa mnie nieustannie. Nie mogłam doczekać się doświadczeń macierzyństwa. Utkwiły mi w sercu słowa koleżanki Marii, wspaniałej mamy 4 dzieci, które wypowiedziała kilka lat temu. (Marysiu, pamiętasz?) Powiedziała, że dzięki macierzyństwu w pełni odkryła i doświadczyła, czym jest jej cielesność i jaki jest jej sens. Ciało jest po to, by dawać, by samemu stawać się darem. Kwintesencja teologii ciała! Do dziś pamiętam tę piękną myśl. Czułam już wtedy to, co Maria chciała wyrazić. Czułam przecież już dawno, że moje ciało ma być darem – przede wszystkim w małżeństwie darem dla męża - nie tylko w akcie małżeńskim, ale w całej codzienności, która wymaga wysiłku, zadbania o wszystkie sprawy doczesne, o ogarnięcie mieszkania, o przygotowanie nawet  skromnej, ale wspólnie zjedzonej i tworzonej z myślą o tej drugiej osobie, kolacji. Bez ciała byłabym bezradna, bez ciała nie mogłabym tak służyć. Nawet gdyby moje ciało było bardzo słabe, nie w pełni sprawne, zawsze mogę przecież podać dłoń, mogę obdarzyć drugiego serdecznym uśmiechem albo spojrzeniem. Moje ciało zawsze mówi. Bo ja jestem przecież zawsze obecna w nim, poprzez nie.

Dziś odkrywam słowa Marysi, na własnym ciele uczę się, że odtąd mam być też szczególnym darem dla dziecka. Moja refleksja jeszcze nie jest pełna, domaga się przecież doświadczenia porodu, karmienia piersią albo chociaż ostatnich miesięcy ciąży, tych trudniejszych, ale może wtedy odkryję coś jeszcze innego?

Kończymy (ja, tata i Iruś) za dwa tygodnie II trymestr ciąży, ten najlżejszy, jak zwykło się mówić. Mam więc niepełny jeszcze ogląd na całość, ale już jakiś. Początki ciąży zazwyczaj są trudne. Organizm przyzwyczaja się do nowego stanu, zmiana jest przecież totalna. Podczas pierwszych trzech miesięcy stanu błogosławionego przekonałam się, że „poranne mdłości” tylko z nazwy są „poranne”. U mnie były przede wszystkim wieczorne albo całodniowe. Przekonałam się, co znaczy „nadwrażliwość na zapachy”, kiedy odstawiłam na półkę nowokupione ulubione perfumy, nie mogąc znieść ich woni (jeszcze to nie minęło). Znienawidziłam też zapach wody kolońskiej męża, który z miłości do mnie stara się nie używać jej zbyt często. Ale przede wszystkim zmierzyłam się z moim roszczeniowym podejściem do własnego ciała. „Muszę zrobić jeszcze to i to!” – myślałam, motywowałam się wewnętrznie. Ale ciało odmawiało posłuszeństwa. Zrozumiałam, że teraz nie są najważniejsze moje plany, moje potrzeby realizowania czegokolwiek (a tym bardziej realizowania się), teraz jestem odpowiedzialna za życie innego człowieka. Kiedy on dorasta (mnie wydaje się, że w tempie iście żółwim, ale przecież ten wzrost jest niesamowicie dynamiczny!), ja mam zapewnić mu schronienie i bezpieczeństwo. Mam być i kochać. Już teraz. Jan Chrzciciel powiedział: Potrzeba, by On wzrastał, a ja się umniejszał (J 3,30) i chyba takie słowa dla stanu błogosławionego mogą być stosowne. Kiedy ja się umniejszam, kiedy zapominam o sobie, wzrasta przecież nie tylko to nowe życie, ale też wzrasta we mnie miłość, pokora, a także wiara.

Drugi trymestr rzeczywiście przyniósł ulgę, organizm przystosował się do nowego stanu, powróciła energia i znów być może większe poczucie „panowania nad sytuacją”. Aż do czasu. Powiększający się brzuszek (a przede wszystkim, przybierające na wadze Maleństwo) nie pozostaje bez znaczenia dla samopoczucia i sił fizycznych. Ciężko się ułożyć do snu, nocne wędrówki „są na porządku dziennym”, czasem nie mogę złapać oddechu, a bóle krzyża coraz bardziej się nasilają. W sobotę był dzień kryzysowy. Po całym dniu prowadzenia kursu przedmałżeńskiego, nie mogłam już ani chodzić, ani myśleć, ani usnąć, rzecz jasna. A przecież wielokrotnie już bywały dni bardziej intensywne i pracowite. Co będzie za trzy miesiące?      

Żeby tak dziecka nie trzeba było rodzić! Boję się bólu! Ale jak będzie wyglądać moje ciało po ciąży? Moje biodra będą szerokie! Moje piersi nie wrócą już do dawnych kształtów! A co, jak zostaną mi rozstępy i najlepsze balsamy-cud nie pomogą? Słyszę te lęki kobiet – które niekiedy stają się wystarczającym powodem, by decyzję o macierzyństwie odwlekać lub całkiem tę myśl odrzucić. By zapragnąć cudu techniki sztucznej macicy. Ale dlaczego tak mało ufamy, że nasze ciało zostało idealnie przygotowane do swojej macierzyńskiej roli? Że w tej roli spełnia się?  

Uczę się więc być darem, ofiarowywać swoją wygodę dla dziecka, które zostało nam powierzone. Mierzę się z własnymi ograniczeniami – nie tyle już ciała, co przede wszystkim własnego serca, któremu wielokrotnie brakuje pokory. Jestem przekonana, że każda z nas jest powołana do tego daru z siebie i wcale niekonieczne jest tutaj doświadczenie macierzyństwa biologicznego. Przykład? Bł. Matka Teresa z Kalkuty (dziś 5.09 - obchodzimy jej wspomnienie!), która oddawała całą siebie innym w wielkiej pokorze wobec swoich cielesnych ułomności i ograniczeń.

A czy Ty już dziś wiesz, w jaki sposób Twoje ciało jest lub może być darem? 

Katarzyna Marcinkowska

- z wykształcenia filozof (MISH UJ). Szczęśliwa żona Mariusza, mama Irusia i Stefanka. Zafascynowana teologią ciała, filozofią dialogu, nowym feminizmem oraz macierzyństwem w jego wszystkich wymiarach. Szuka wciąż nowych możliwości łączenia teorii z praktyką. Autorka Kalendarza Kobiety 2014, 2015 i 2016 oraz projektu Między Niewiastami. Prowadzi warsztaty, konferencje i spotkania dla kobiet. Wraz z mężem prowadzi konferencje i warsztaty na temat miłości oraz różnic płciowych oraz kurs przedmałżeński „Przepis na Miłość!”. Wierzy w miłość na całe życie, w piękno i prawdę, w „geniusz kobiety” oraz w to, że „dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych”.

28 komentarzy

 • LollGaiva

  LollGaiva

  Link do komentarza poniedziałek, 26, grudzień 2016 01:43

  how much clonazepam to get high purchase clonazepam online order clonazepam no rx clonazepam insomnia. buy clonazepam online india street value of clonazepam clonazepam seizure can clonazepam cause memory loss . clonazepam uk buy lonazepam . lonazep side effects clonazepam review clonazepam 1 clonazapam colanapins medication clonazepam doses

 • ZaxNat

  ZaxNat

  Link do komentarza sobota, 24, grudzień 2016 07:33

  clonotril 0.5 mg side effects buy clonazepam online without prescription buy alprazolam can clonazepam cause anxiety. kpin pills clonapin withdrawal symptoms clonazepam clonazepam cost . buy oxycodone can u get high off clonazepam . clonazepam .25 mg tablets colonazepam clonazepam dosage anxiety clonazepam 0.5 mg tablet side effects apo-clonazepam 0.5mg clonazepam withdrawal headache

 • DaswGaits

  DaswGaits

  Link do komentarza piątek, 23, grudzień 2016 09:34

  short term adderall use your brain on adderall where can i buy adderall pills different forms of adderall. buy adderall 30mg online adderall video amphetamine salt does adderall cause high blood pressure . adderall xr online pharmacy adderall dose . can adderall cause high blood pressure what can adderall do to you prices of adderall generic adderall xr cost how can i get adderall prescribed adderall milligram

 • Berwhaky

  Berwhaky

  Link do komentarza niedziela, 11, grudzień 2016 08:56

  side effect clonazepam what is clonotril used for . clonazepam seizures buy adipex how much does clonazepam cost clonazepam interactions does clonazepam cause depression clonazepam used to treat . clonazepam drug screen order clonazepam online clonazepam tab clonazepam mg. buy acyclovir clonazepam wikipedia colonopin clonazepam info .

 • Mikkpobre

  Mikkpobre

  Link do komentarza piątek, 09, grudzień 2016 17:17

  order oxycodone 30mg online with prescription can i order oxycodone online roxy 30mg oxycodone 15s. oxycodone withdrawal timeline where to buy vicodin online oxy pain killers oxycodone dosing . how to get prescribed painkillers online buy pain killers online . online pain management pharmacy order oxycodone oxys drug how long does oxycodone stay in your system buy Oxycodone cod oxycodone addiction

 • Bytnab

  Bytnab

  Link do komentarza wtorek, 06, grudzień 2016 12:45

  how to get a script for oxycodone what is oxycodone prescribed for . 40 milligram oxycodone buy oxycodone from canada oxycodone 25 mg oxycodone prescribing information fake oxycodone 30 mg how much to sell oxycodone for . oxy ir oxycodone with alcohol addiction to oxycodone no prescription oxycodone. online pharmacy roxicodone long lasting oxycodone what pharmaceutical company makes oxycodone how to get free oxycodone .

 • GredJaf

  GredJaf

  Link do komentarza sobota, 03, grudzień 2016 08:00

  generic for clonazepam clonazepam . can you get high on clonazepam buy clonidine clonazepam 1.0 mg buy ativan can clonazepam cause depression clonazepams . buy clonazepam online india zapiz 0.5 side effects buy clonazepam online usa withdrawal from clonazepam 1mg. clonazepam online clonazepam used for sleep clonazepam addiction symptoms clonazepam rivotril 2mg .

 • PiSuisk

  PiSuisk

  Link do komentarza czwartek, 01, grudzień 2016 04:56

  diazepam 2mg buy online buy valium 10mg online can you overdose on diazepam Buy Valium Online Without Prescription. pills like valium diazepam is generic for price of valium valium detox . is valium addictive drug diazepam . valerian valium how much valium to overdose is valium safe pictures of valium get valium online how to order diazepam online

 • LaoSaf

  LaoSaf

  Link do komentarza środa, 30, listopad 2016 06:55

  vicodin generic names does vicodin make you tired . stopping vicodin vicodin schedule 2 hydrocodone picture how much acetaminophen in vicodin buy hydrocodone online hydrocodone . what is vicodin used for does vicodin raise your blood pressure what is hydrocodone and acetaminophen vicodin without prescription. what is a vicodin high like generic vicoden vicodin online buy long term effects vicodin .

 • AswqWraby

  AswqWraby

  Link do komentarza poniedziałek, 28, listopad 2016 17:33

  clonazepam and pregnancy clonazepam drug buy clonidine can clonazepam cause seizures. 2mg clonazepam kpins effects clonapin buy percodan . clonazepam 2mg price clonazepam dose . buy clonazepam online no prescription kalonapin clonazepam dosage for sleep clonazepam nz prescription clonazepam withdrawal symptoms from clonazepam

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę