Pan zlitował się nad nią i rzekł do niej: <<Nie płacz!>> (Łk 7, 13)

Do twarzy jej w bieli

Na białym obrusie każda, nawet najmniejsza plamka staje się problematyczna, bije po oczach, patrzy na mnie jak wyrzut sumienia: to jak o mnie zadbałaś? Myślisz o sobie – tylko kawa i kawa, nie mogłaś napić się zwyczajnej wody? Nie mogłam, nie pomyślałam. Biel wydaje się oczywista i zdolna samą siebie obronić. Miewałam takie plamy na ubraniach, których nawet porady perfekcyjnej pani domu nie przegoniły. Jak tylko mogę, przekonuję męża, że białe koszule nie zawsze są obowiązkowe, że może założyć zupełnie inne, takie w paski czy w kratkę, przyjmując argumentację: bo są ciekawsze. Białe można prać przecież tylko z białym, a to zazwyczaj oznacza kilka tygodni oczekiwania na zebranie odpowiedniej ilości takich rzeczy. Biel jest piękna i odświętna, ale niepraktyczna i trudna w utrzymaniu. Coś za coś.

On w białym garniturze – to się zdarza, ale przecież rzadko (ja kojarzę taki obraz z filmów), ona nie w białej (bądź w pewnej wariacji bieli typu ecri) sukni – to także nieczęsty widok. Taka jest tradycja – mówią niektórzy. I to tradycja tak trwała, że niemal zupełnie wymknęła się swojej wymowie. Nie dziwi dziś nikogo panna młoda w takiej kreacji, która od x lat żyje ze swoim chłopakiem „jak małżeństwo”. Wszyscy tak robią. Wszyscy tak mieszkają, wszyscy takie suknie zakładają. Oczywiście nie wszyscy, to po pierwsze (ale w tę stronę zazwyczaj lepiej się uogólnia) i po drugie, wcale nie wiadomo, czy (a przede wszystkim kiedy) ta niestosowność jest pozorna. 

Nam kobietom do twarzy jest w bieli. Mężczyznom wystarcza biała koszula. Mawiamy o kobiecie: piękna, czysta i niewinna jak lilia, nie zachwycamy się przecież nad czystością i niewinnością mężczyzny (trochę szkoda, bo ich czystość jest równie godna podziwu, przypomina zdobyte w walce trofeum). Pragniemy tej naszej czystości wsłuchane w zachwyt Oblubieńca nad Oblubienicą w Pieśni nad Pieśniami (zawsze czuję się trochę onieśmielona tą księgą, czy na pewno wypada czytać tak piękne i osobiste wyznania?). Ten, Który nas stworzył, pragnie, by nasze serca były czyste, by nasze ciała były prawdziwie świątynią Ducha Świętego, by dawały życie i by były oddane innemu człowiekowi w całości i na zawsze w prawdzie sakramentalnego TAK. Także mężczyźni takich nas pragną, choć pewnie doświadczenia wielu z nas wydają się temu przeczyć.

Utrzymanie tej bieli bywa trudne. Nawet bardzo. Także nam kobietom, choć zwykle mówi się, że to męski problem. O samozaspokojeniu i o radości, jaką daje seksualność (oczywiście zupełnie bez kontekstu płodności), przeczytamy we wszystkich „babskich” gazetach. Zachęcone tą „normalnością” bardzo łatwo możemy uprzedmiotowić nasze ciało, zapominając, kim jesteśmy (córkami samego Boga), czego jesteśmy warte (tego, by sam Bóg oddał za nas życie) i do jak wielkich rzeczy zostałyśmy stworzone (do tego, by dawać życie).

Z jeszcze innego powodu, niezupełnie związanego z naszą kulturą, zachowanie czystości bywa trudne dla kobiet. Przez pragnienie miłości, przez tę przeraźliwie ogromną tęsknotę wylewającą się aż z serca, tęsknotę za byciem kochaną, wybraną, za byciem jedyną i najważniejszą, za byciem w całości dla kogoś. Zdarza się więc, że ona zaślepiona tymi pragnieniami, czasem też w poczuciu przymusu i braku innych rozwiązań, oddaje się jemu, być może z nadzieją, że on jej już nie zostawi, bo przecież o taki Dar trzeba zadbać, trzeba go przez całe życie chronić. Ale on przecież nie obiecał, że będzie, jeszcze nie ślubował, jeszcze w całości ciebie nie przyjął, choć ciało, wydawałoby się, mówi coś innego (mowa ciała może kłamać). On jeszcze może cię zostawić, może się rozmyślić i może się okazać, że to między wami to wcale nie miłość. Że nie dało się przyspieszyć jej rozwoju, bo dysonans był zbyt ogromny. Że choć ciała mogły się dopasować, to serca nigdy się nie złączyły.

Miałam w życiu szczęście. Spotkałam mężczyznę, z którym nie musiałam nawet rozpoczynać tak trudnej dla wielu dziewczyn rozmowy: wiesz kochanie, a ja bym chciała z tym poczekać do ślubu… Wprost przeciwnie – każdego dnia to on niczym rycerz bronił granic naszej intymności i dbał przede wszystkim o bliskość naszych serc. Pragnął zobaczyć mnie w bieli. Mówię „miałam szczęście”, bo to nie jest moją zasługą. Nasza walka o czystość nie była (choć przecież była) próbą wielkiego ognia, bo… byliśmy w tym razem. Nie walczyliśmy przeciwko sobie. W odpowiedzi na to ogromne pragnienie bycia kochaną usłyszałam: chcę cię całą... jako moją żonę.

Nie doświadczyłam rozdarcia, przez które przechodzi niejedna dziewczyna, gdy najpierw musi sama zmierzyć się ze swoimi pragnieniami, najwyższymi wartościami a postawą tego, którego pokochała. Niekiedy dokonuje się coś na miarę cudu - on urzeczony jej wytrwałością i pięknem, zgadza się poczekać. Nie zawsze rozumie, nie zawsze podziela jej spojrzenie, ale podejmuje wyzwanie. Często jednak to ona w końcu rezygnuje ze swoich ideałów, zagłusza sumienie, zniechęcona próbuje się dopasować, szukać kompromisu tak jakby między dobrem a złem było coś pośredniego. Ile razy to słyszałam: nie da się jednak inaczej, kiedyś też chciałam czekać do ślubu, to przecież nic wielkiego, dziś tak wszyscy robią, trzeba się sprawdzić… Czasem szuka usprawiedliwień, potwierdzeń, że nie jest to całkiem najgorszy scenariusz. Albo wprost przeciwnie: obwinia samą siebie i słyszy w sercu powracające pytanie: czy na pewno w bieli będzie mi do twarzy? Czy można było inaczej? Można było. Ale przede wszystkim nadal można.

Biel wydaje się jednorazowa. Doskonale znamy te nieznośne plamy, których nie można doprać, a nawet jeśli znikną, pozostaje to dziwne poczucie, że coś z materiałem jest nie tak – jest odrobinę cieńszy albo nienaturalnie bielszy. Ta biel jest inna. Tak, można iść w białej sukni, w welonie i naprawdę być czystą, nie będąc dziewicą. Można tak bardzo zapragnąć zmiany i tak bardzo rozkochać się w czystości, by zacząć od nowa, w każdej chwili. Bo ta czystość to coś więcej niż stan biologiczny. Widziałam i słyszałam o takich cudach. Słyszałam też o takich pragnieniach przepełnionych lękiem i niewiarą na zmianę. A On przecież wszystko może. Bóg jest perfekcjonistą, On potrafi sprać z naszych szat to, co wydaje się już na zawsze wtopione w tkaninę, potrafi załatać dziury i braki tak, że nie ma po nich śladu, potrafi przywrócić to, co wydaje się utracone na zawsze. On potrafi to, co krwawi przez lata, w jednym momencie uleczyć.

Dam wam serce nowe (Ez 36, 26)

Pokrop mnie hizopem, a stanę się czysty, obmyj mnie, a nad śnieg wybieleję (Ps 51, 9)

Każdej z nas do twarzy w bieli. Tej bieli, która pochodzi od Niego.

Katarzyna Marcinkowska

- z wykształcenia filozof (MISH UJ). Szczęśliwa żona Mariusza, mama Irusia i Stefanka. Zafascynowana teologią ciała, filozofią dialogu, nowym feminizmem oraz macierzyństwem w jego wszystkich wymiarach. Szuka wciąż nowych możliwości łączenia teorii z praktyką. Autorka Kalendarza Kobiety 2014, 2015 i 2016 oraz projektu Między Niewiastami. Prowadzi warsztaty, konferencje i spotkania dla kobiet. Wraz z mężem prowadzi konferencje i warsztaty na temat miłości oraz różnic płciowych oraz kurs przedmałżeński „Przepis na Miłość!”. Wierzy w miłość na całe życie, w piękno i prawdę, w „geniusz kobiety” oraz w to, że „dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych”.

28 komentarzy

 • AserGog

  AserGog

  Link do komentarza poniedziałek, 26, grudzień 2016 10:47

  drug clonazepam clonazepam insomnia clonazepam for sleeping clonazepam headache. clonazepam and seizures clonazepam orally disintegrating tablet 1mg clonazepam for clorazepam side effects . clonazepam where to buy clonazepam memory loss . clonazepam withdrawal clonazepam tab 2mg blue clonazepam buy naproxen clonazepam online uk prescription clonazepam

 • LollGaiva

  LollGaiva

  Link do komentarza sobota, 24, grudzień 2016 14:48

  clonazepam dosages withdrawals from clonazepam . clonazepam uk what are the side effects of clonazepam clonotril 2 mg side effects rivotril 2mg clonazepam clonazepam tabs clonazepam muscle spasm . buy buspar buy tramadol online withdrawal symptoms clonazepam apo-clonazepam 0.5mg. clonazepam 0.25 mg how long does it take for clonazepam to work buy tramadol online does clonazepam get you high .

 • AsdaWap

  AsdaWap

  Link do komentarza wtorek, 13, grudzień 2016 15:36

  buying hydrocodone in mexico new fda approved pain medication . dosage for hydrocodone hydrocodone apap 10-500 hydro drug acetaminophen hydrocodone dosage where to buy vicodin online pharmacies . dosages for hydrocodone hydrocodone m358 750 mg hydrocodone allergic reaction to hydrocodone. hydrocodone for sale cheap generic names for hydrocodone how do you get prescribed hydrocodone lortab without prescription .

 • Byrfbex

  Byrfbex

  Link do komentarza niedziela, 11, grudzień 2016 06:57

  oxycodone immediate release 30 mg buy percocet oxycodone by mail oxycodone 15 m. oxycodone abuse effects buy vicodin online legally pain medicine for sale oxycodone prescription online . oxycodone 60 mg ir what is oxycodone made of . oxycodone instant release 30 mg cheap oxycodone online overnight delivery cheap pain pills online oxycodone addiction withdrawal symptoms oxycodone er 30 mg m-oxy 5 mg

 • Mikkpobre

  Mikkpobre

  Link do komentarza środa, 07, grudzień 2016 05:51

  oxycodonr medicine oxycodone . buy pain pills without prescription order oxycodone 30mg online oxycodone online canada online pharmacy percocet free oxycodone samples oxycodone other drugs in same class . online pain prescriptions oxycodone 15mg green what is oxycodone generic for oxycodone 5 mg. buy pain pills without prescription buy Oxycodone no rx can i get oxycodone online oxycodone 15mg green .

 • FtreAnant

  FtreAnant

  Link do komentarza wtorek, 06, grudzień 2016 15:41

  buy rivotril snort clonazepam . purchase clonazepam online yellow clonazepam klonipin side effects 0.5 mg clonazepam clonazepam doses available clonazepam tab 2mg . clonazepam online clonazepam uk buy clonazepam benzodiazepines pms clonazepam. how does clonazepam work clonazepam dosage for insomnia stop taking clonazepam side effects clonazepam withdrawal .

 • ZazaIroli

  ZazaIroli

  Link do komentarza czwartek, 01, grudzień 2016 05:58

  zithromax online pharmacy oxycodone symptoms . buy narcotics online buy oxycodone 80mg oxycodone side effects anger oxycodone name brand oxycodone side effects oxycodone not prescribed . oxy mg buying pain meds online oxycodone 30 mg blue pill price for oxycodone. buy oxycodone uk fake oxycodone 30mg for sale pain killer pills for sale brand name oxycodone 30mg .

 • PiSuisk

  PiSuisk

  Link do komentarza wtorek, 29, listopad 2016 07:45

  order valium buy valium india uk valium Buy Valium Online Without Prescription. classification of valium 10 mg valium valium mexico valium indications . effect of valium 20 milligram valium . diazepam buy online uk name for valium valium legal buy 5mg diazepam online uk valium for sale 10mg diazepam for sale

 • Zupignix

  Zupignix

  Link do komentarza piątek, 25, listopad 2016 22:05

  long term effects of hydrocodone lortab dosages . brand name of hydrocodone acetam hydrocodone withdrawel hydrocodone acetaminophen 5-325 side effects how to get hydrocodone prescription vicodin lortab . doses hydrocodone where to order vicodin online hydrocodone acet 10 325 mg hydrocodone in urine. can you buy hydrocodone in mexico canada hydrocodone how to order vicodin online side effects of hydrocodone acetaminophen .

 • net

  net

  Link do komentarza czwartek, 24, listopad 2016 14:41

  zapiz 0.25 side effects klonapin clonazepam used for sleep clonazepam and memory loss. symptoms of clonazepam snort clonazepam lonazep 0.5 mg side effect clonotril 2 mg . clonazepam 2.0 mg clonopin . orange pill 1 2 clonazepam clonazepams lonazep tablets rivitrol clonazepam and depression 2mg clonazepam

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę