Wszystkie wasze sprawy niech się dokonują w miłości! (1 Kor 16, 14)

Serce Kobiety

Kalendarz Kobiety

Kalendarz Kobiety, czyli kalendarz z misją specjalną, który codziennie niesie kobietom Dobrą Nowinę o tym, jak bardzo są umiłowane w Chrystusie!

Dlaczego? W jaki sposób?

Na początku było pragnienie. Marzył mi się kalendarz. Całkiem inny od tych, które dotychczas widziałam czy miałam. Taki, który przypominałby mi przez cały rok o tym, kim naprawdę jestem w oczach Boga jako kobieta. Taki, który codziennie inspirowałby mnie do kierowania swojego serca w stronę Tego, który pierwszy mnie umiłował. To było naprawdę dość szalone i duże marzenie. Nie przyszło jednak znikąd. Było ono pragnieniem utrwalenia w sercu tego, co wydarzyło się wcześniej w moim życiu. Tego, że po wielu latach walki z samą sobą odkryłam, jak cudownie jest być kobietą! Bardzo chciałam podzielić się tą radością z innymi kobietami!

Nie miałam jednak pojęcia, jak wygląda tworzenie kalendarza „od kuchni”, jak miałby on wyglądać, co dokładnie miałby zawierać… Miałam w sobie tylko (albo i aż :-)  to jedno cudowne uczucie zachwytu, to „łał!”, które towarzyszyć miało temu dziełu, gdy będzie skończone! Kiedyś tam. Miałam też wiele obaw. Ale był obok mnie najbardziej szalony optymista i wizjoner, jakiego spotkałam… i z jakim związałam swoje życie, czyli mój mąż. Bóg naprawdę wie co i jak. On nas przygotowuje według planu najlepszego z możliwych, On nas zna, On widzi dalej i szerzej niż my. Gdybym nie miała swojej historia życia, gdybym nie spotkała Mariusza, gdybym nie lubiła pisać, gdybym nie umiała zarządzać pracą zespołu… to nigdy nie powstałby ten pierwszy  Kalendarz. Z roku na rok coraz bardziej mogę wykorzystywać swoje talenty i dawne pasje i rozwijać się. Mogę na przykład przez chwilę być producentem sesji zdjęciowej (dawno temu marzyła mi się reżyseria) albo grafikiem (jako dziecko sprzedawałam swoje obrazki ;-). Dziś mogę powiedzieć, że powstał nie Kalendarz, ale cała seria Kalendarzy (2014/ 2015/ 2016/ 2017). I zdradzę Wam, że to jeszcze nie koniec! Przecież jest tak wiele sposobów, by rozważać kobiecość!... Chociaż kalendarze zdają się dezaktualizować, to jednak seria Kalendarzy Kobiety zawiera treści ponadczasoweto sprawia, że są one czymś więcej niż tylko terminarzem.

Kalendarz Kobiety 2014

Kiedy powstawał Kalendarz Kobiety 2014, nie myślałam o tym, że mógłby on mieć motyw przewodni. Wtedy nie wiedziałam jeszcze czy powstaną kolejne wydania Kalendarza, czy też będzie to tylko jednoroczny projekt. Może wizja większej całości zarysowałaby pewną tematykę. Dziś jednak wiem, że motyw i tak zaistniał. Był nim po prostu fragment kobiecej drogi. Począwszy od małej dziewczynki, którą kiedyś była, związany z jej pragnieniami, z odkrywaniem siebie w świetle Bożej Miłości, z jej stawaniem się matką, z jej byciem u boku mężczyzny, szukaniem sensu i piękna swojego ciała czy po prostu ze świadomym wybieraniem radości. Tak, to moja droga, ale jestem pewna, że to droga także wielu innych kobiet. Kalendarz 2014 oprócz rozważań i zadań zawierał zdjęcia Emilii Jaworskiej, z którą miałam przyjemność pracować przez dwa lata. Przy okazji Kalendarza 2014 powstały też pierwsze bawełniane torby z hasłami nawiązującymi do motywu przewodniego Kalendarza: Keep calm and love being a woman (Zachowaj spokój i pokochaj bycie kobietą) oraz Keep calm you are a daughter of the King (Zachowaj spokój, jesteś córką Króla). Zapoczątkowały one tradycję projektowania bawełnianych toreb nawiązujących do tematyki kalendarza. 

Kalendarz Kobiety 2015: Niewiastę dzielną któż znajdzie?

Planem na 2015 rok było odnalezienie siebie w gronie dzielnych niewiast! Motywem przewodnim stał się zatem poemat o Dzielnej Niewieście z Księgi Przysłów (Prz 31, 10-31). W każdym miesiącu fragment poematu stawał się mottem i tematem do podjęcia refleksji o naszej kobiecej wartości, dzielności, roli u boku mężczyzny, kwestii naszej pracy czy wiary. Wybrane fragmenty zostały także zilustrowane zdjęciami Emilii Jaworskiej - czerpałam wielką radość z naszego wspólnego obmyślania koncepcji sesji zdjęciowej i asystowania na planie. To były niezapomniane przygody i bardzo twórcze chwile! Główną postacią Kalendarza Kobiety 2015 była oczywiście bohaterka poematu o Dzielnej Niewieście, ale grono kobiet w nim opisanych było znacznie szersze - w każdym tygodniu przedstawiana była jedna święta lub błogosławiona (łącznie to ponad 50 kobiet!), a oprócz tego co miesiąc przypominana była również postać jednej z dzielnych niewiast z kart Starego Testamentu.

To wydanie kalendarza było pełne różnego rodzaju inspiracji: od kulinarnych, przez pomysły modlitewne czy upominkowe. W tej edycji po raz pierwszy zaprosiłam Was do współtworzenia Kalendarza poprzez konkurs na wypowiedź dotyczącą motywu przewodniego, a więc bycia dzielną niewiastą. Wybrane odpowiedzi zostały opublikowane. Temat Dzielnej Niewiasty okazał się tak niezwykle inspirujący, że powstała seria podcastów, w których rozważam jego fragmenty. (Można je wciąż znaleźć i odsłuchać na www.podcast.sercekobiety.pl) W 2015 roku również powstała bawełniana torba - wyjątkowo ją lubię - pamiętam nawet sytuację, kiedy podczas robienia zakupów usłyszałam od młodej ekspedientki, że mam fajną torbę ;-). Właśnie tę. Z hasłem: „Nie lękaj się... Jesteś dzielną niewiastą!” (Rt 4, 11).

Kalendarz Kobiety 2016: Cała piękna jesteś przyjaciółko moja!

W tle Kalendarza Kobiety 2016 pobrzmiewała Pieśń nad Pieśniami. Księga, która łączy w sobie dwa tematy bliskie kobiecemu sercu:  miłość i piękno. Droga wydawała się dość jasna: „Zachwyć się pięknem, odkrywaj je i pielęgnuj. Nim zobaczysz je w świecie, zobacz je w ludziach. Nim dostrzeżesz je w innych, zobacz je w sobie. A zanim dostrzeżesz je w sobie, zobacz je w Bogu. A żeby to było możliwe, zadbaj o serce kochające. Bo to Miłość przemienia spojrzenie.” Każdy miesiąc opatrzony był jednym fragmentem Pieśni, zilustrowanym fotografią autorstwa Przemka Kelera. Piękna Oblubienica to, jak pokazały efekty sesji zdjęciowej, nie tylko żona, ale także Siostra Zakonna! Na każdy miesiąc zostały też zaproponowane pytania do rozważenia oraz zadania-wyzwania. Wewnątrz znalazło się także mini-studium Pieśni, zachęcające do jej lektury. W tej edycji kalendarza nowością były grafiki - szkice na podstawie zdjęć, które wykonała Asia Cieślińska. [www.malestwory.pl] Bóg naprawdę wie, czego nam trzeba! Niezwykła jest droga naszej znajomości - odnalazłyśmy się po latach... gdzieś w osiedlowym sklepie, nie mając pojęcia, że mieszkamy tak blisko siebie. To właśnie grafiki Asi ozdobiły torby z kolekcji 2016 - „Cała piękna jesteś przyjaciółko moja”

Kalendarz Kobiety 2017: Kobiety Nowego Testamentu

Kalendarz Kobiety na rok 2017  był zaproszeniem do  wsłuchania się raz jeszcze w tę Dobrą - Najlepszą Nowinę o wspaniałym, Boskim zamyśle wobec kobiety. „Przewodnikiem" na tej drodze był sam Jezus Chrystus. On nie bał się skandalu Bożej miłości, przełamywał schematy ludzkiego myślenia. W czasie swojej ziemskiej wędrówki wielokrotnie potwierdzał wartość i godność kobiet, dając im to, czego najbardziej pragnęły - swoją uwagę i miłość. On przywracał kobietom - często zranionym, zalęknionym i słabym - siłę i piękno. On zawsze widział w nich kogoś więcej niż całe ich otoczenie (a nawet one same), bo wiedział, kim w głębi  swego serca naprawdę są i kim mogą się stać dzięki łasce. Ale to nie były tylko nowotestamentowe historie z przeszłości. Bóg na tym nie skończył. On chce więcej! To wszystko, co wydarzyło się dwa tysiące lat temu, powtarza się i dziś, także w moim i Twoim życiu!

W Kalendarzu Kobiety 2017 pojawiły się rozważania inspirowane fragmentami Ewangelii, pytania do pracy własnej, miejsce na zapisanie swoich celów oraz wklejenie inspiracji na dany tydzień - nowością były naklejki z fragmentami pochodzącymi z Pisma Świętego i motywującymi hasłami. Pojawiły się także konkursowe wypowiedzi na temat historii kobiet Nowego Testamentu, które szczególnie poruszają i uczą o Bogu.

Na zdjęciach inspirowanych historiami spotkań kobiet z Jezusem pojawiły się kobiety współczesne, które w jakiś sposób odnajdują siebie w tych biblijnych bohaterkach. Każda z nich symbolicznie ukazywała tę odnalezioną część. Każda z nas także może odkrywać siebie w tych historiach. Okazją do tego jest program #jawJEGOoczach, który pomaga w formowaniu kobiecego serca i uzdrawianiu spojrzenia na to kim jesteśmy w Jego oczach - zarówno poprzez pracę własną na podstawie dodawanych co miesiąc materiałów, jak i wymianę doświadczeń między uczestniczkami programu na forum dyskusyjnym.

W 2017 roku pojawiły się także dwie torby: inspirowana biblijnymi siostrami - Martą i Marią oraz hasłem Umiłowana w Chrystusie. Po raz pierwszy do sprzedaży trafiła silikonowa opaska #jawJEGOoczach z dziesiątką różańca.

Treści z poprzednich Kalendarzy, do których możesz sięgnąć dziś:

e-book: Kalendarzowe Inspiracje

Jeśli chcesz poznać treści zawarte w pierwszych trzech edycjach Kalendarza Kobiety, sięgnij po e-Book: Kalendarzowe inspiracje - jest to zbiór najciekawszych fragmentów z trzech edycji Kalendarza Kobiety 2014, 2015 i 2016 wzbogacony o kilka unikalnych elementów.

Notes Serca Kobiety: Kobiety Nowego Testamentu

Notes Serca Kobiety: Kobiety Nowego Testamentu powstał z myślą o tym, by wspierać Cię w drodze do odkrywania, a także nieustannego przypominania sobie o tym, kim jesteś w tych najważniejszych - JEGO oczach. W tej „podróży” towarzyszyć Ci będą kobiety Nowego Testamentu.

 

Kontakt

Katarzyna Marcinkowska 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

O mnie

Witaj! Nazywam się Kasia. Jestem szczęśliwą kobietą. Od 2009 roku - żoną Mariusza (Wojownika, optymisty, kreatora dobrych pomysłów i mojego przyjaciela oraz motywatora, bez którego nigdy nie powstałoby Serce Kobiety w takim kształcie!), od 2013 - mamą Irusia i od 2015 - Stefanka. Z wykształcenia jestem filozofem (MISH UJ) oraz doradcą psychologicznym. Fascynuje mnie myśl Jana Pawła II (teologia ciała i nowy feminizm) oraz geniusz kobiecości! 

Od 2011 roku staram się przypominać kobietom o tym, że to w Boskich oczach najlepiej zobaczą kim są i jakie są.  Przez wiele lat szukałam prawdy o sobie i o mojej kobiecości. Przez wiele lat nie widziałam w kobiecości - daru, przywileju czy piękna, nawet więcej - bycie kobietą sprawiało mi wiele kłopotu. Powoli odkrywałam Boskie spojrzenie na moje życie, na to, kim jestem. Z tego zachwytu, ale też ze świadomości ogromu wyzwań, jakie stają przed kobietami dziś, staram się inspirować i wspierać kobiety w ich rozwoju. Dlatego stworzyłam projekt Kalendarz Kobiety, który każdego dnia może towarzyszyć w drodze przemieniania swojego myślenia. 

Fascynuje mnie połączenie ducha z ciałem oraz możliwość zrozumienia drugiego człowieka. Urzeka mnie tajemnica kobiecego ciała i macierzyństwa (zarówno fizycznego i duchowego). Fascynuje mnie także męskość. Ukształtowały mnie teatr Jerzego Grzegorzewskiego (który miałam szczęście jeszcze oglądać) oraz poezja Poświatowskiej i Brandsteattera. Wierzę w miłość na całe życie oraz w to, że „dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych”.

Katarzyna Marcinkowska

 

Między Niewiastami

GRUPA FORMACYJNO-ROZWOJOWA DLA KOBIET

To grupa kobiet, które pragną wspólnie odkrywać prawdę o pięknie kobiecości, chcą dzielić się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami, wspierać się w codzienności oraz umacniać w wierze.

Prowadzący Projekt "Między Niewiastami":
Katarzyna Marcinkowska (Serce Kobiety)
ks. Piotr Paweł Łapa

DOŁĄCZ DO NAS:

 co 2 lub 4 tygodnie tekst formacyjny o kobiecości w duchu wiary

 Serwer SMS dla kobiet z grup MN

UWAGA!


Trwa obecnie pilotaż projektu. W pilotażu uczestniczy około 30 grup kobiet z całej Polski (i nie tylko). Na ten moment nie ma już możliwości stworzenia nowej grupy tego programu. Po zakończeniu pilotażu będzie możliwość zdobycia materiałów i zorganizowania swoich spotkań. Zainteresowane Panie zapraszam do zapisania się do newslettera (na stronie głównej).

 

 • Jak stworzyć grupę?
  Grupę może stworzyć każda z nas. Ponieważ każda grupa wymaga opiekuna i organizatora – dobrze, by jedna osoba zdeklarowała się jako liderka. By stworzyć grupę należy znaleźć i zachęcić do udziału w niej przynajmniej 3 kobiety. Grupa może liczyć od 3 do 8 osób. Kto może należeć do Twojej grupy? Każda kobieta, którą zechcesz zaprosić i która podejmie tę przygodę. Można szukać dalej (np. w duszpasterstwie akademickim, w swojej parafii), ale czasem wystarczy rozejrzeć się dookoła – może chętnie dołączy do tej grupy mama, siostra albo sąsiadka?
 • Kto tworzy grupę?
  Grupę mogą tworzyć kobiety w podobnym wieku i stanie (np. grupa młodych mam, grupa studentek), ale równie cenne będzie także tworzenie grup kobiet na różnych etapach życia, by dzielić się swoim doświadczeniem.
 • Jaki jest plan formacyjny?
  Plan formacyjny składa się z 4 bloków tematycznych: 1. Kim jestem? Odkrywanie swojej kobiecości; 2. Między niewiastami ST; 3. Między niewiastami NT i 4. Między świętymi niewiastami. Każdy temat został opracowany w formie tekstu, który jest rozsyłany do liderek co 2 lub 4 tygodnie (grupa decyduje o intensywności spotkań).
  Pierwsza tura ruszyła w marcu 2014, jednak grupę można stworzyć w każdym momencie i przy gotowości do działania, można rozpocząć spotkania w wybranym i dogodnym czasie.
 • Na czym polegają spotkania grup MN? Jak powinny wyglądać?
  Spotkania polegają na wspólnym dzieleniu się przemyśleniami i świadectwem w związku z podejmowanym tematem. Przed spotkaniem dobrze jest, by każda uczestniczka zapoznała się z tekstem i miała czas także samodzielnie przemyśleć daną kwestię.
  Spotkanie rozpoczyna się modlitwą, a następnie pracą nad tekstem. Sama forma spotkania jest bardzo dowolna i zależy od pomysłowości i możliwości danej grupy. Na miejsce spotkania można wybrać salkę przy parafii lub zacisze domowe. Jeśli spotkanie odbędzie się w parafii, można rozpocząć je lub zakończyć wspólnym uczestniczeniem we Mszy św. Jeśli chcemy spotkać się w domu, można także w miarę możliwości czasowych przygotować śniadanie/kolację/podwieczorek.
  Godzina i czas jest tu dowolny, ale na samo spotkanie warto zarezerwować co najmniej 1,5h. Częstotliwość spotkań zależy od możliwości czasowych uczestniczek. Program przygotowany jest w odstępach dwutygodniowych i taka systematyczność jest bardzo cenna. Jednak dla tych grup, dla których byłoby to zbyt często, jest również możliwość spotkań raz w miesiącu.

Serce Kobiety

W centrum formacji kobiet musi się znaleźć kształtowanie serca.”

(Edyta Stein)


Chcemy odkrywać naszą kobiecość jako dar i zadanie. W duchu nowego feminizmu, afirmującego geniusz kobiecości, chcemy stawać się bardziej świadome naszych talentów, naszej natury i powołania. Chcemy żyć w Jego blasku, pamiętając kim jesteśmy w Jego oczach!

 

***

Projekt Serce Kobiety to propozycja skierowana do kobiet, której celem jest inspirowanie i motywowanie do bliższego spotkania z Bogiem, z samą sobą i z drugim człowiekiem. Główną inspiracją do tworzenia wszelkich treści jest nauczanie Kościoła, szczególnie nauczanie papieskie Jana Pawła II, Pismo Święte, postaci oraz pisma świętych i błogosławionych (szczególnie kobiet), a także nasze własne kobiece doświadczenie. Rozgość się tutaj, w Sercu Kobiety!

Zapraszamy także do śledzenia:

facebook

Instagram

youtube

a także do zapisania się na sercowy newsletter!