Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona (Łk 10, 42)

Kalendarz Kobiety

Kalendarz Kobiety, czyli kalendarz z misją specjalną, który codziennie niesie kobietom Dobrą Nowinę o tym, jak bardzo są umiłowane w Chrystusie!

Dlaczego? W jaki sposób?

Na początku było pragnienie. Marzył mi się kalendarz. Całkiem inny od tych, które dotychczas widziałam czy miałam. Taki, który przypominałby mi przez cały rok o tym, kim naprawdę jestem w oczach Boga jako kobieta. Taki, który codziennie inspirowałby mnie do kierowania swojego serca w stronę Tego, który pierwszy mnie umiłował. To było naprawdę dość szalone i duże marzenie. Nie przyszło jednak znikąd. Było ono pragnieniem utrwalenia w sercu tego, co wydarzyło się wcześniej w moim życiu. Tego, że po wielu latach walki z samą sobą odkryłam, jak cudownie jest być kobietą! Bardzo chciałam podzielić się tą radością z innymi kobietami!

Nie miałam jednak pojęcia, jak wygląda tworzenie kalendarza „od kuchni”, jak miałby on wyglądać, co dokładnie miałby zawierać… Miałam w sobie tylko (albo i aż :-)  to jedno cudowne uczucie zachwytu, to „łał!”, które towarzyszyć miało temu dziełu, gdy będzie skończone! Kiedyś tam. Miałam też wiele obaw. Ale był obok mnie najbardziej szalony optymista i wizjoner, jakiego spotkałam… i z jakim związałam swoje życie, czyli mój mąż. Bóg naprawdę wie co i jak. On nas przygotowuje według planu najlepszego z możliwych, On nas zna, On widzi dalej i szerzej niż my. Gdybym nie miała swojej historia życia, gdybym nie spotkała Mariusza, gdybym nie lubiła pisać, gdybym nie umiała zarządzać pracą zespołu… to nigdy nie powstałby ten pierwszy  Kalendarz. Z roku na rok coraz bardziej mogę wykorzystywać swoje talenty i dawne pasje i rozwijać się. Mogę na przykład przez chwilę być producentem sesji zdjęciowej (dawno temu marzyła mi się reżyseria) albo grafikiem (jako dziecko sprzedawałam swoje obrazki ;-). Dziś mogę powiedzieć, że powstał nie Kalendarz, ale cała seria Kalendarzy (2014/ 2015/ 2016/ 2017). I zdradzę Wam, że to jeszcze nie koniec! Przecież jest tak wiele sposobów, by rozważać kobiecość!... Chociaż kalendarze zdają się dezaktualizować, to jednak seria Kalendarzy Kobiety zawiera treści ponadczasoweto sprawia, że są one czymś więcej niż tylko terminarzem.

Kalendarz Kobiety 2014

Kiedy powstawał Kalendarz Kobiety 2014, nie myślałam o tym, że mógłby on mieć motyw przewodni. Wtedy nie wiedziałam jeszcze czy powstaną kolejne wydania Kalendarza, czy też będzie to tylko jednoroczny projekt. Może wizja większej całości zarysowałaby pewną tematykę. Dziś jednak wiem, że motyw i tak zaistniał. Był nim po prostu fragment kobiecej drogi. Począwszy od małej dziewczynki, którą kiedyś była, związany z jej pragnieniami, z odkrywaniem siebie w świetle Bożej Miłości, z jej stawaniem się matką, z jej byciem u boku mężczyzny, szukaniem sensu i piękna swojego ciała czy po prostu ze świadomym wybieraniem radości. Tak, to moja droga, ale jestem pewna, że to droga także wielu innych kobiet. Kalendarz 2014 oprócz rozważań i zadań zawierał zdjęcia Emilii Jaworskiej, z którą miałam przyjemność pracować przez dwa lata. Przy okazji Kalendarza 2014 powstały też pierwsze bawełniane torby z hasłami nawiązującymi do motywu przewodniego Kalendarza: Keep calm and love being a woman (Zachowaj spokój i pokochaj bycie kobietą) oraz Keep calm you are a daughter of the King (Zachowaj spokój, jesteś córką Króla). Zapoczątkowały one tradycję projektowania bawełnianych toreb nawiązujących do tematyki kalendarza. 

Kalendarz Kobiety 2015: Niewiastę dzielną któż znajdzie?

Planem na 2015 rok było odnalezienie siebie w gronie dzielnych niewiast! Motywem przewodnim stał się zatem poemat o Dzielnej Niewieście z Księgi Przysłów (Prz 31, 10-31). W każdym miesiącu fragment poematu stawał się mottem i tematem do podjęcia refleksji o naszej kobiecej wartości, dzielności, roli u boku mężczyzny, kwestii naszej pracy czy wiary. Wybrane fragmenty zostały także zilustrowane zdjęciami Emilii Jaworskiej - czerpałam wielką radość z naszego wspólnego obmyślania koncepcji sesji zdjęciowej i asystowania na planie. To były niezapomniane przygody i bardzo twórcze chwile! Główną postacią Kalendarza Kobiety 2015 była oczywiście bohaterka poematu o Dzielnej Niewieście, ale grono kobiet w nim opisanych było znacznie szersze - w każdym tygodniu przedstawiana była jedna święta lub błogosławiona (łącznie to ponad 50 kobiet!), a oprócz tego co miesiąc przypominana była również postać jednej z dzielnych niewiast z kart Starego Testamentu.

To wydanie kalendarza było pełne różnego rodzaju inspiracji: od kulinarnych, przez pomysły modlitewne czy upominkowe. W tej edycji po raz pierwszy zaprosiłam Was do współtworzenia Kalendarza poprzez konkurs na wypowiedź dotyczącą motywu przewodniego, a więc bycia dzielną niewiastą. Wybrane odpowiedzi zostały opublikowane. Temat Dzielnej Niewiasty okazał się tak niezwykle inspirujący, że powstała seria podcastów, w których rozważam jego fragmenty. (Można je wciąż znaleźć i odsłuchać na www.podcast.sercekobiety.pl) W 2015 roku również powstała bawełniana torba - wyjątkowo ją lubię - pamiętam nawet sytuację, kiedy podczas robienia zakupów usłyszałam od młodej ekspedientki, że mam fajną torbę ;-). Właśnie tę. Z hasłem: „Nie lękaj się... Jesteś dzielną niewiastą!” (Rt 4, 11).

Kalendarz Kobiety 2016: Cała piękna jesteś przyjaciółko moja!

W tle Kalendarza Kobiety 2016 pobrzmiewała Pieśń nad Pieśniami. Księga, która łączy w sobie dwa tematy bliskie kobiecemu sercu:  miłość i piękno. Droga wydawała się dość jasna: „Zachwyć się pięknem, odkrywaj je i pielęgnuj. Nim zobaczysz je w świecie, zobacz je w ludziach. Nim dostrzeżesz je w innych, zobacz je w sobie. A zanim dostrzeżesz je w sobie, zobacz je w Bogu. A żeby to było możliwe, zadbaj o serce kochające. Bo to Miłość przemienia spojrzenie.” Każdy miesiąc opatrzony był jednym fragmentem Pieśni, zilustrowanym fotografią autorstwa Przemka Kelera. Piękna Oblubienica to, jak pokazały efekty sesji zdjęciowej, nie tylko żona, ale także Siostra Zakonna! Na każdy miesiąc zostały też zaproponowane pytania do rozważenia oraz zadania-wyzwania. Wewnątrz znalazło się także mini-studium Pieśni, zachęcające do jej lektury. W tej edycji kalendarza nowością były grafiki - szkice na podstawie zdjęć, które wykonała Asia Cieślińska. [www.malestwory.pl] Bóg naprawdę wie, czego nam trzeba! Niezwykła jest droga naszej znajomości - odnalazłyśmy się po latach... gdzieś w osiedlowym sklepie, nie mając pojęcia, że mieszkamy tak blisko siebie. To właśnie grafiki Asi ozdobiły torby z kolekcji 2016 - „Cała piękna jesteś przyjaciółko moja”

Kalendarz Kobiety 2017: Kobiety Nowego Testamentu

Kalendarz Kobiety na rok 2017  był zaproszeniem do  wsłuchania się raz jeszcze w tę Dobrą - Najlepszą Nowinę o wspaniałym, Boskim zamyśle wobec kobiety. „Przewodnikiem" na tej drodze był sam Jezus Chrystus. On nie bał się skandalu Bożej miłości, przełamywał schematy ludzkiego myślenia. W czasie swojej ziemskiej wędrówki wielokrotnie potwierdzał wartość i godność kobiet, dając im to, czego najbardziej pragnęły - swoją uwagę i miłość. On przywracał kobietom - często zranionym, zalęknionym i słabym - siłę i piękno. On zawsze widział w nich kogoś więcej niż całe ich otoczenie (a nawet one same), bo wiedział, kim w głębi  swego serca naprawdę są i kim mogą się stać dzięki łasce. Ale to nie były tylko nowotestamentowe historie z przeszłości. Bóg na tym nie skończył. On chce więcej! To wszystko, co wydarzyło się dwa tysiące lat temu, powtarza się i dziś, także w moim i Twoim życiu!

W Kalendarzu Kobiety 2017 pojawiły się rozważania inspirowane fragmentami Ewangelii, pytania do pracy własnej, miejsce na zapisanie swoich celów oraz wklejenie inspiracji na dany tydzień - nowością były naklejki z fragmentami pochodzącymi z Pisma Świętego i motywującymi hasłami. Pojawiły się także konkursowe wypowiedzi na temat historii kobiet Nowego Testamentu, które szczególnie poruszają i uczą o Bogu.

Na zdjęciach inspirowanych historiami spotkań kobiet z Jezusem pojawiły się kobiety współczesne, które w jakiś sposób odnajdują siebie w tych biblijnych bohaterkach. Każda z nich symbolicznie ukazywała tę odnalezioną część. Każda z nas także może odkrywać siebie w tych historiach. Okazją do tego jest program #jawJEGOoczach, który pomaga w formowaniu kobiecego serca i uzdrawianiu spojrzenia na to kim jesteśmy w Jego oczach - zarówno poprzez pracę własną na podstawie dodawanych co miesiąc materiałów, jak i wymianę doświadczeń między uczestniczkami programu na forum dyskusyjnym. Do programu został stworzony specjalny NoTes Kobiety!

W 2017 roku pojawiły się także dwie torby: inspirowana biblijnymi siostrami - Martą i Marią oraz hasłem Umiłowana w Chrystusie. Po raz pierwszy do sprzedaży trafiła silikonowa opaska #jawJEGOoczach z dziesiątką różańca.

 

Kalendarz Kobiety 2018: Kobiety Starego Testamentu

 

***

Elementem uzupełniającym, ale też niezależnym od kalendarza (nieograniczonym czasowo!) jest program formacyjny dla kobiet uBOGAcONA między niewiastami Starego Testamentu

*** 

Zapowiedź!

Kalendarz Kobiety 2019: Święte i błogosławione

(Premiera: jesień 2018! Jeśli nie chcesz przegapić przedsprzedaży, zapisz się na newsletter Serca Kobiety lub śledź informacje na profilu fb lub instagram)